РЕЦЕПТИ КОКТЕЙЛІВ

А

Б

В

Г

Д

Е

Ж

З

І

К

Л

М

Н

О

П

Р

С

Т

У

Ф

Х

Ц

Ч

Ш

Ю

Я

С

Calvados
(кальвадос) – яблучний бренді, вироблений в Нормандії (Франція).

Campari
(Кампарі) – Біттер на основі рослин і цитрусових, створений в 1861 році в Мілані. Своєму червоному кольору він зобов’язаний фарбі кармін, що видобувається з комах, які називаються "кошеніль”. Кампари використовується для таких знаменитих коктейлів, як Americanо (Американо) і Negroni (Негроні), а також цей Біттер відмінно поєднується з апельсиновим соком, утворюючи коктейль Garibaldi (Гарібальді). Італія, фортеця – 25%.

Cantina
(італ.) – винний льох.

Captain Morgan
(Капітан Морган) – що відноситься до темних маркам ром, який виробляється в результаті перегонки Барбадосской, ямайського і гайанского ромів і проводиться в Англії.

Casa vinicola
(італ.) – виноробна компанія, як правило, виробляє вина не з власного винограду.

Cellar
(англ.) – місце зберігання алкогольних напоїв, підвал, винний льох.

Centerbe
(Чентербе) – італійський лікер, виробляється на рослинній основі і ароматизує перцевої м’ятою. Фортеця може коливатися від 30 до 42%.

Chablis
(Шаблі) – біле вино, вироблене з винограду сорту Шардоне.

Chambord
(Шамбор) – французький лікер на основі малини, що містить також інші ягоди, трави та мед. Вміст спирту – 16,5%.

Chambraise
(Шамбрез) – французький сухий вермут, ароматизований альпійської суницею.

Champagne
- шампанське.

Chartreuse
- шартрез.

Chaser
(Чейзер) – напій, яким запивають нерозбавленого порцію спиртного (шот). Наприклад, Бойлермейкером (Boilermaker, те, що зробить з вас паровий котел) називається комбінація, де чарка віскі (шот) запивається пивом (чейзер).

Chivas Regal
(Чівас Рига) – один з найдорожчих і престижних марок віскі в світі. У процесі виробництва змішуються якісні Односолодове віскі, витримані не менше 12 років. Чівас Роял Салют є одним з найдорожчих віскі в світі.

Cinzano
(Чінзано) – італійський вермут, що виробляється з білого вина. Існує два сорти: рожевий (Rose) і білий, бьянко (Bianco).

Coupage
(фр.) – купаж, тобто блендірованіе (змішування). Цей термін прийнятий також у країнах Євросоюзу.

Cremant
(креман) – термін, що використовується у Франції для кращих ігристих вин, виготовлених традиційним методом за межами провінції Шампань (Ельзас, Бургундія, Долина Луари).

Crianza
(ісп.) – витримка вина.

Cynar
(Чинар) – італійське гірке вино, ароматизоване артишоків.

Spumante
(італ.) – ігристе.

Superiore
- термін, що позначає підвищену міцність в італійських вин.

Смак вина
- сукупність усіх характеристик вина, відчувається в роті. Основними смаковими ознаками є спіртуозность, кислотність, солодощі, терпкість, повнота (екстрактивності) і додавання (гармонія).

Сабайон
(фр.) рід пуншу, з яєчного жовтка з вином і ромом; йде і в підливи до пудинг.
( Тлумачний словник живої мови Володимира Даля )
Сабайон (фр. sabayon). Кондитерське десертне блюдо-напій. В основі його – збиті жовтки з цукром, до яких потім додаються будь-які міцні вина – мадера, ром і т.п., а також прянощі – ваніль, кориця, залежно від бажання кондитера і характеру вина; можливі й сабайони, приготовані з шоколадом (тертим) і молоком. У сабайонах повинно бути ретельно дотримано строге співвідношення між його частинами, яке і надає певну консистенцію всьому страви і впливає на його смак.
( (Джерело Велика Домашня Кулінарія SUPERCOOK.ru )

Сабра
(Sabra) – ізраїльський шоколадно-апельсиновий лікер. Вміст спирту – 26%.

Саке
- рисова горілка. Міцний національний алкогольний напій Японії. Готується з рису і рисового солоду. Спеціальна обробка рису пором, сильне розпарювання зерна перед перегонкою. Вживається в гарячому вигляді в невеликих кількостях. Безбарвний прозорий напій.

Самогон
- спиртний напій, що виготовляється шляхом перегонки на кустарному обладнанні (звичайно в домашніх умовах) спиртовмісної маси, яка утворюється в результаті бродіння доступних в домашньому господарстві продуктів, що містять у собі крохмалисті чи цукристі речовини (зерно, картоплю, цукор, цукровий буряк, фрукти, ягоди і т.д.).

Сангаре
(Sangaree) – тип коктейлю з віскі, джина, рому або бренді, до яких обережно доливається на самий верх портвейн, вино, ель, портер, або пиво "стаут” і додається дрібка мускатного горіха. Це солодкий, довго п’є напій, який подається в витриманому в старовинному стилі склянці без всяких гірких добавок.

Сапераві
- старовинний грузинський сорт винограду. Ягода темно-синя з восковим нальотом. Використовується у виробництві червоних кахетинських вин.

Свіже вино
- вино з приємною, але не надмірною кислотністю, що створює в роті відчуття свіжості. Іноді цей термін використовується для позначення недостатньо витриманих вин.

Сепажное вино
- вино, при виготовленні якого був використаний лише один сорт винограду.

Сивуха
- погано очищена хлібна горілка.

Сивушні масла
- головна складова частина ізоамілового спирт. До складу також входять ізобутіловий спирт і пропіловий спирт. У незначних кількостях містяться жирні кислоти і фурфурол, сивушні масла характерний неприємний запах і висока токсичність. Сивушні олії є побічним продуктом спиртового бродіння вуглеводнів, що містяться в буряку, картоплі, зерні, фруктах. Для звільнення від сивушних масел спирту-сирцю виробляють ректифікацію спирту.
Сидр – слабоалкогольний до 7 ° газований напій, отриманий бродінням яблучного соку. Йому властиві аромат і смак свіжих яблук.
Сидр (франц. cidre), слабоалкогольне плодово-ягідне вино (5-7% об’ємних спирту), що отримується бродінням яблучного соку. Характерні якості сидру обумовлені смаком та ароматом яблук і насиченістю напою вуглекислотою. Для приготування використовуються переважно яблука пізніх сортів. Виробляється сидр солодкий (містить цукру 10 г / л), напівсухий (5 г / л) і сухий (не містить цукру). Родина сидру – Північна Франція, де сидром називається будь-який алкогольний напій, що отримується з яблук. Широке поширення набув в Австрії, Швейцарії, Великобританії та інших країнах. Виготовляють в Росії, Білорусії, на Україні і в Казахстані.

Сильванер
- сорт винограду австрійського походження. У Росії вирощують на Північному Кавказі. Ягоди світло-зелені, соковиті. Столові вина, коньячні і шампанські виноматеріали.

Сильне вино
(фр. Puissant) – вино щедре, повне, добре збалансоване, багате речовиною (таніну і кислоти), з високим вмістом спирту, інтенсивним ароматом.

Сінар
(Cynar) – Біттер на основі артишоків та інших рослин. Італія / Швейцарія, фортеця – 16,5%.

Сіропное вино
(фр. Sirupeux) – вино по концентрованості нагадує сироп, часто має низьку кислотність. Даний термін вживається з позитивним відтінком відносно кращих лікарнях вин і з негативним – у всіх інших випадках.

Скотч
(Scotch) – шотландські сорту віскі, які виробляються в перегінних кубах з вирощуваних в Шотландії злаків та отримуються шляхом змішування солодового віскі і віскі з зерна. Горілий аромат набувається в результаті сушіння солодового ячменю над палаючим торфом. Скотч випускаються тільки в Шотландії. Сорти, що надходять на експорт, мають витримку не менше чотирьох років і зазвичай містять 40-43% спирту.

Слабке вино
(фр. Faible). Вино відчуває дефіцит по кожній зі своїх складових, як правило, внаслідок змісту занадто великої кількості води. Дане поняття може застосовуватися також до кожної зі складових окремо (зі слабким характером, ароматом, з недоліком кислотності, таніну і спирту). Кажуть, наприклад: слабке за кислоті.

Солодкувате вино
(фр. Doucereux). Вино злегка неврівноважений, з невеликою перевагою солодкого смаку.

Сліпа дегустація
- метод тестування вин без ідентифікації інформації, що міститься на етикетці і самій пляшці.

Сливовиця
- сливова горілка низки балканських країн – Угорщині, Словаччині, Румунії, країн колишньої Югославії. Виготовляється із спирту, отриманого з чорносливу. Подвійна перегонка.

Слинг
(Sling) – напій, основу якого становить Сангаре (Sangaree), довгий напій з охолодженим спиртним, до якого додається содова вода і лимонний сік. Слинг прикрашається твіст зі шкірки лимона.

Слоу Джин
(Sloe Gin) – британський лікер на основі джина, настояний на ягодах терну. Вміст спирту – 30%, щільність – 1,04.

Смирнова
- підприємці в галузі виробництва вино-горілчаних виробів. « Походили з селян-кріпаків села Каюрово Мишкинському повіту Ярославської губернії. Тут, і в сусідньому Кашинського повіті Тверської губернії на початку XIX ст. поширилося "здабріваніе” кізлярскіх і ренскових (виноградних) вин. Займалися їм і сини кріпосного селянина Олексія (Алексія) Іванова (1769-1843). У 1811 Яків Алексєєв (1792-1846) і Арсеній Алексєєв (1800-1877) переїхали до Москви, в 1818 стали завідувати одним з ренскових погребів купця В.М. Корчашкіна (з 1820-х рр.., Саме цей рік вказується на всіх пляшках і флягах "Смирновская” горілки як рік заснування фірми). У 1816 вони привезли до Москви молодшого брата Івана Алексєєва (1806 – 1873), визначивши його "хлопчиком” до шинку. У 1827 Я., А. і І. Алексєєва почали самостійне справу, взявши до Москви молодших братів Григорія Алексєєва (1809-1844) і Венедикта Алексєєва (1811 -?). У 1836 на виручені від виноторгівлі гроші Григорій, а в 1840 Іван Алексєєва викупили

Смеш
- міцні м’ятні коктейлі (від англійського слова "smash” – важкий нищівний удар).

Совіньон
- сорт винограду. Столове вино з винограду цього сорту відрізняється характерним сортовим букетом, гармонійним і тонким смаком. Сорт використовується для приготування шампанських виноматеріалів, а також виноматеріалів для коньяку.

Солод
- продукт штучного пророщування зерен злаків (ячмінь, жито, пшениця, овес, просо). Застосовується у виробництві пива, квасу, спиртних напоїв. Хороший солод – основа успіху і гарантія високої якості напою.

Сомельє
(фр. sommelier) – в середні століття погоничі в’ючних тварин, що перевозили їстівні припаси і напої. Згодом так стали називати людей, які вибирали і готували напої для королівських будинків Європи. У наш час сомельє – це фахівець, який відповідає за формування карти вин і подачу напоїв у ресторані, що дає клієнтам поради щодо вибору вин і напоїв в поєднанні з певними стравами.

Соммер Гарден
(Sommer Garden) – зареєстрована марка лікеру, який подслащен сахарином. Випускається в Данії.

Сотернскіе вина
- природно солодкі білі вина, виготовлені у Сотернском районі бордоської області у Франції. Звичайно приємні, не терпкі, виключно пахучі і на смак схожі з фруктами. Сотерн служить загальним терміном для американських вин схожого типу і характеристик.

Сохо
(Soho) – прозорий лікер з лічі, екзотичного фрукта з тропіків Азії (солодкий фрукт з ніжною, схожою на виноград, м’якоттю). Фортеця – 24%.

Спиртове бродіння
- процес перетворення виноградного соку у вино: вступаючи в реакцію, дріжджі і цукор, які є в соку, утворюють спирт.

Спіртомер
(ареометр) – прилад, призначений для вимірювання вмісту спирту у водному розчині.

Спіртуозность
- присутність спирту в смаку напою.

Спуманте
(Spumante) – італійська назва шипучих вин.

Старе вино
(фр. Vieux). Вино з сукупністю ознак, що свідчать про те, що воно знаходиться на стадії занепаду.

Стаут
(англ. stout) – темне пиво, приготовлене з використанням смаженого солоду і смаженого ячменю. Спочатку варився в Ірландії як різновид портеру. Дуже популярний у Великобританії та Ірландії.

Стим
(Steam Beer – парове пиво) – сорт пива. Пиво Енкор Стим (Anchor Steam), що випускається у Сан-Франциско, є одним з останніх, що залишилися справжніх сортів пива Стим, які виробляються із застосуванням комбінації верхнього та низового бродіння.

Столові вина
- утворюються в результаті повного (сухі) або часткового (напівсухі і напівсолодкі) бродіння виноградного сусла на мезги. У столові вина не додається ні цукор, ні спирт – це натуральні вина.

Стонсдорфер
(Stonsdorfer) – зареєстрована марка німецьких гірких настоянок.

Стопка
- невеликий (близько 100 мл.) стакан для міцних алкогольних напоїв у чистому вигляді.

Стрега
(Strega – відьма, італ.) – складний італійський лікер, що виробляється з шкірки апельсинів, спецій і міцних спиртних напоїв. Містить до 70 інгредієнтів, дуже солодкий.

Суворе вино
(фр. Depouille). Старе вино, яке втратило значну частину свого речовини. Так говориться також про вино без надмірностей, зберіг лише саме основне (що розглядається як гідність).

СУЗ
(Suze) – солодко-гіркий Біттер, який виробляється з тирлич (коріння з гірким ароматом, які, як передбачається, мають лікувальні властивості). Гіркота зникає при остаточному змішуванні, і залишається приємний запах тирлич.

Суро
(Sureau) – міцний спиртний напій, чистий дистилят, що виробляється з ягід ялівцю. Випускається у Альсаке (Alsace) у Франції.

Сусло
1) У пиво-і квасоваріння сусло – водний розчин екстрактивних речовин рослинної сировини або солоду, призначений до зброджування.
2) У виноробстві сусло – виноградний сік, який отримують при дробленні і пресуванні винограду і мезги.

Сухі вина
- утворюються в результаті повного використання дріжджами зброджується цукру. Чи відносяться до столових вин. Вміст спирту – 9-14%, цукру-до 0, 3%.

Сухе вино
- вино, в якому вміст цукру не перевищує 3 г / л, а частка етилового спирту становить 9-13%.

Сухий джин
- будь-який джин з низьким вмістом цукру.