РЕЦЕПТИ КОКТЕЙЛІВ

А

Б

В

Г

Д

Е

Ж

З

І

К

Л

М

Н

О

П

Р

С

Т

У

Ф

Х

Ц

Ч

Ш

Ю

Я

М

Malaga
(малага) – солодкі і напівсухі іспанські вина.

Metodo tradizionale
(classico) (італ.) – тепер обов’язковий термін для ігристих вин, вироблених з використанням методу шампанського.

Millesime
(фр.), vintage (англ) – рік урожаю. Міллезімним називають також вино певного року врожаю або просто високоякісне вино. Коньяк зі спиртів одного року врожаю.

Мадера
- міцне (вміст спирту 18-20% за обсягом і цукру 4-9%) виноградне вино з білих чи рожевих сортів винограду з характерними смаком та букетом. Вино витримують в бочках у спеціально штучно нагріваються приміщеннях (мадерніках) або в засклених нагріваються сонцем камерах при контакті з повітрям: ординарні при 60-65 С – 3 місяці, середньої якості при 50-55 С – 4-6 місяців, високоякісні при 40 — 50 С – не менше 6 місяців. Марочну мадеру витримують ще близько 2 років у винних підвалах. Після теплової обробки вино купажіруют. Виробництво мадери вперше виникло на острові Мадейра в Атлантичному океані (звідки і назва). Існує багато типів мадери, вони розрізняються за вмістом спирту, цукру, кольором, характером, якістю. Так, вони можуть бути сухими і солодкими, з вмістом спирту від 17 до 21% об., Цукру від 0,13-3,3 до 24%.

Мадерізація
- процес обробки виноматеріалів нагріванням в дубових бочках з доступом повітря.

Мазагран
(франц.) напій, складений з чорної кави, зельтерською води, льоду і коньяку.
( Малий енциклопедичний словник Брокгауза і Ефрона )

Майерс
- ромовий лікер-крем (Myers’s rum cream), канадський лікер зі свіжих вершків і ямайського рому.
Майерс, темний ром (Myers’s dark rum) – ямайський темний ром, який випускається з 1879 року в місті Джеймстаун. Виробляється шляхом перегонки збродженого соку цукрової тростини, сиропу з очерету та меляси міцністю 95%. Розливається з міцністю 40%.

Малага
- червоне десертне виноградне вино, рід лікеру. Вміст цукру від 20 до 30%, вміст спирту від 12 до 18 об’ємних%. Для додання Малазі характерного темно-золотистого кольору в неї додають згущене виноградне сусло темної забарвлення. Малага здавна виготовляється в Іспанії з винограду сорту педрохіменес в околицях міста Малага (звідси назва). У країнах колишнього СРСР найкращі вина типу малаги отримують в Туркменії, Узбекистані й Вірменії.

Малібу
(Malibu) – канадський лікер з білого ямайського рому і кокосових горіхів. Вміст спирту – 24%.

Мальвазія
(Malvasia). Грецьке натуральне вино з островів Егейського моря. Російські літописи відзначають її як перший заморське вино. Привезена в XI ст. і до XIII ст. залишалася на Русі єдиним виноградним вином. Кращу мальвазію виготовляли на острові Кріт, і вона була, мабуть, одним з найдавніших вин у світі. У XV ст. критську лозу перевезли на Мадейру – так було започатковано новий сорту вин.
( (Джерело Велика Домашня Кулінарія SUPERCOOK.ru )

Манзанілло
(Manzanilla) – дуже сухий херес, виробляється в південній Іспанії.

Маотай
- китайська рисова горілка. Готується з рису, подрібненого зерна і рисового солоду, має жовтуватий колір і характерний запах.

Мараськін
- (Maraschino) – лікер, що виробляється з дрібної кислої вишні Marasсa, яка росте в Далматії в Югославії. Вживається для ароматизації, володіє білим кольором. Вміст спирту – 25%, щільність – 1,15.

Мараскіно
- югославський лікер з винного коньяку, цукру та вишні мараска.

Марин
- солодке рисове вино.

Марочні вина
- вина, виготовлені з певного сорту (або сортів) винограду, вирощеного на певній території.

Марсала
- десертне (вміст цукру 3-16%) міцне (спирту 16 – 20 об’ємних%) виноградне вино. За смаком схоже на мадеру, але більш солодке. Вина типу марсали здавна виготовляються в Італії, на острові Сицилія, в околицях міста Марсала (звідки і назва). Характерною особливістю марсали вважався смолистий присмак, що купується вином від просмолених бочок при транспортуванні в трюмах судів. Згодом цей відтінок смаку стали отримувати додаванням сильно уварені виноградного сусла. У країнах колишнього СРСР найкраще вино цього типу фортецею 18 об’ємних% і з цукристістю 7% виробляється в Туркменії із сортів винограду Тербаш і Кара-Узюм. Вино витримується не менше 3 років.

Мартель
(Martell) – марка коньяку, який виробляється в районі місті Коньяк у Франції.

Мартіні
- італійський вермут, названий на ім’я гуральні Martini & Rossi в Туріні, в основі якого брав участь Алессандро Мартіні. Проводиться мартіні декількох видів: Bianco (білий), Rosso (червоний), Extra Dry, Rose (рожевий) і d’Oro (золотою). Завод Martini & Rossi також виробляє відомий напій Chinamartini.

Мартіні вермут
- апаратів на основі вина, до якого додається спирт, іноді цукор, який ароматизована різними прянощами. В основі вермуту може бути тільки біле вино.

Масляниста вино
- по відношенню до солодких вин термін використовується для позначення цукристості, яка лише трохи перевищує рівень напівсолодких (moelleux). вин. У широкому розумінні слова – вино, що викликає у роті відчуття приємної бархатистості.

Матраца
- азербайджанський сорт винограду, в основному для Північного Кавказу, Закавказзя, Криму. Ягода темна, з соковитою м’якоттю. Столові та десертні вина.

Мед
- легкий спиртний напій, що готується з бджолиного меду. "Твій мед та оксамитове пиво сьогодні так язик мій розв’язали” (А. С. Пушкін).

Мезга
- суміш роздавлених ягід винограду, призначена для подальшої переробки в виноробстві.

Ментолмінт
(Mentholmint) – солодкий лікер з ароматом ментолу і м’яти і помірним вмістом алкоголю (20-30 %).

Міра
- кількість випитого. У СРСР і нинішньої Росії пили і п’ють по соточку (100 гр.). В Європі прийнята доза для міцних напоїв – 40 гр. Герої Ремарка замовляли в барі подвійний кальвадос – два по 40 грам.

Мескаль
(Mezcal) – міцний спиртний напій, виготовлений в Мексиці, результат бродіння та перегонки збродженого сусла кактуса агави. Близький родич знаменитої текіли (Tequila). Виробляють його на місцевих перегінних заводики майже по всій Мексиці. П’ють мескаль на місці, на експорт іде єдиний сорт – з містечка Мітли. У кожній пляшці такого мескаль на дні лежить заспиртована гусениця – "черв’ячок Хуаніто”. Ця мешканка агави є свого роду знаком якості напою з Мітли. За життя гусениця червоного кольору, але в спирту вона швидко обезбарвлюється. Чим більше пляшка, тим більше черв’як. До шийки кожної пляшки з черв’яком підвішений ганчірковий мішечок з сіллю. Такий сіллю покладається мескаль зализувати. Сіль ця буро-червоного кольору, бо вона змішана з добре висушеними і розтертими в порошок все тими ж черв’яками з агави. Щіпку солі насипають на змочену слиною тильну сторону долоні і, перекинувши стаканчик, швидко злизують її.

Метакса
(Metaxa) – солодкий грецький коньячний бренді, схожий на лікер.

Мідорі
(Midori) – лікер з ароматом канталупа (мускусної дині), який виробляється в Японії. Вміст спирту – 23%, щільність – 1,05.

Міллезім
(фр. millesime, англ. vintage) – рік урожаю. Цей термін використовують також у сенсі "вино певного року врожаю” або просто "високоякісне вино”.

Міст
(Mist) – будь-який спиртний напій типу шот, який наливається поверх колотого льоду.

Мозель
(Moselle) – будь-яке біле вино, яке виробляється в долині річки Мозель на північному сході Франції та заході Німеччини.

Мозельськіє вина
- білі вина з виноградників берегів річки Мозель і бічних долин між містами Трір і Кобленц.
( Малий енциклопедичний словник Брокгауза і Ефрона )

Монастік
(Monastique) – лікер зі складним складом трав, що випускається в Південній Америці. Вміст спирту – 38%, щільність – 1,07.

Мохіто
- слабоалкогольний коктейль на основі білого рому та листя м’яти, один з найбільш популярних коктейлів у світі. Відбувається з острова Куба, став популярним у США з кінця XIX ст.

Мускат
(франц. muscat, від лат. muscus мускус) – десертне вино з мускатних сортів винограду. Мускат містять 13-16 об’ємних% спирту, 16-27% цукру.

Мускатель
- солодке біле десертне вино, виготовлене з мускатного винограду.

Мускатні вина
- вина, виготовлення з мускатних сортів винограду. Характеризуються високою цукристістю і специфічним ароматом.

Муст
(від латин. Mustum) – солодке молоде, ще не перебродило вино.

Мцване
- один з найкращих білих винних сортів винограду. Культивується в основному в Кахетії (Грузія). Інтеграції в Євросоюз. Столові вина з Мцване, особливо у молодому віці, виходять дуже високої якості, з сильним і приємним сортовим квітковим ароматом. Мцване перспективний як матеріал для вироблення міцних вин. При приготуванні білих столових вин з Мцване по кахетинського способу, його характерна сортова особливість – сильна ароматичності – виражається найбільш яскраво, тому що при тривалому контакті з мезги в вино переходить більше ароматичних речовин.

Мюзле
- дротяна вуздечка, яка утримує пробку ігристих і шипучих вин.

М’яке вино
- вино з досить низькою кислотністю, врівноважене, трохи в’яжучий і кислувате.

М’ясисте вино
- вино викликає у роті відчуття повноти і щільності. Як правило, що буває при високих показниках концентроване, танінів і вмісту спирту.