РЕЦЕПТИ КОКТЕЙЛІВ

А

Б

В

Г

Д

Е

Ж

З

І

К

Л

М

Н

О

П

Р

С

Т

У

Ф

Х

Ц

Ч

Ш

Ю

Я

Бормотухи
(прост.) – дешеве плодово-ягідне вино. Плодово-ягідні вина з-за зниження їх якості, були причиною частих отруєнь серед населення СРСР у 70-х роках і в першій половині 80-х років, внаслідок чого їх виробництво на держпідприємствах було різко скорочено в рамках горбачовської антиалкогольної кампанії і в 1987 році практично припинилося.

Боровічка
(Borovichka) – ялівцевих бренді, що випускається в Чехії та Словаччині.

Боул
- Чаша у формі півкулі, на низькій ніжці, іноді й без ніжки. Боул називається також алкогольний напій. Готується з столового вина, свіжих ягід і плодів. Ягоди засинають цукровим піском, витримують деякий час до виділення соку. Потім заливають вином і витримують кілька годин.

Боялва
- пиво з проса або сорго з добавкою кукурудзи яке виробляється переважно у Південній Африці. Вміст алкоголю в даний сорт пива, як правило, близько 4%.

Брага
- старовинний національний російська слабоалкогольний (до 1,5% алкоголю за масою) напій, продукт спиртового бродіння. Виготовляється з суміші житнього солоду і сухого квасу, хмелю та цукру шляхом наполягання хлібної сировини, купажування сусла з цукровим сиропом і подальшого зброджування з додаванням хмелю. Брага – непрозора рідина коричневого кольору, за смаком нагадує пиво. Стійкість браги при 20 ° С не менше 5 діб.

Бранка Мента
(Branca Menta) – італійський Біттер із м’ятою. Фортеця – 40%.

Браун ель
(Brown Ale) – відомий також як Scot’s Brown Ale. Шотландський густий солодовий напій. Цей ель має коричневий колір і багатий солодовий смак і аромат, до якого домішується легкий солодкий аромат хмелю. Браун ель є одним з найстаріших у світі сортів пива, і технологія його приготування не змінилася з Середніх віків.

Бренді
- виноградна горілка (французька) з витримкою в дубових бочках. Якщо для отримання спирту використовується не виноградний матеріал, то до слова бренді додається визначення з якого матеріалу його отримано. Виготовлення подібно коньяку і арманьяк, хоча виробництво бренді не регламентовано настільки суворо. Звичайно витримується в дубових бочках. Вміст спирту: 40-42%. Вживається як у чистому вигляді з коньячних келихів, так і в складі різноманітних коктейлів.
- міцний алкогольних напій, який є продуктом дистиляції виноградного вина або зброджених плодово-ягідних соків. Виходячи з фортеці і способу приготування виділяють три різновиди бренді:
- Міцний бренді – об’ємна частка спирту 80-90%. Одержують перегонкою зброджених соків і вичавок; використовують у невеликих кількостях для витримки, попередньо розбавивши дистильованою водою, а також для приготування міцних вин.


1 2 3 4

5